Uważa się, że obecnie ok 60% kotów cierpi z powodu nadwagi i otyłości.
O nadwadze mówimy, gdy masa ciała kota przekracza 30% optymalnej. Natomiast o otyłości, gdy masa ciała jest wyższa o 31-50%. Powyżej 50% to ekstremalna otyłość.
1. Ryzyko chorób:
a) serca,
b) stawów,
c) cukrzycy.
2. Obniżona jakość życia:
a) koty mają problem z codziennym myciem się,
b) nie są w stanie skakać.
3. Skrócona długość życia.
Jak zapobiegać nadmiernej masie ciała u kota ?
Nie należy ulegać żądaniom kota o jedzenie. Lepiej karmić zwierzaka często, ale małymi porcjami (trzymając się dawki dobowej)
Nie dokarmiamy kota - zwierzak powinien dostawać wyliczoną ilość karmy (zgodnie z etykietą na opakowaniu lub zaleceniem dietetyka). Pamiętajmy, że ludzkie jedzenie (ser żółty, szynka itp.) ma bardzo dużo kalorii w stosunku do zapotrzebowania kota (np. plasterek sera żółtego to 57 kcal, podczas gdy zapotrzebowanie energetyczne kota to ok. 160 kcal na dobę - czyli kawałek sera pokrywa ok. 1/3 zapotrzebowania na energię. Wynika to z różnicy masy ciała między człowiekiem a kotem. Przykładowo dla kota plasterek sera, to jak dla nas zjedzenie 1,5 hamburgera. (spójrz diagram poniżej)
Dbajmy o aktywność kota - codzienne zabawy takie jak bieganie za wędką są bardzo dobrą formą treningu dla kota.
Pamiętajmy o odpowiednim żywieniu kotów wykastrowanych - po kastracji zapotrzebowanie energetyczne spada, rośnie natomiast apetyt. Dlatego ważne jest aby kotom po zabiegu kastracji zapewnić karmę dla kotów kastrowanych lub skomponować dietę dopasowaną do zapotrzebowania energetycznego kota.
Dobra karma dla kastrowanych kotów ma obniżoną zawartość tłuszczu czyli dostarcza mniej energii oraz zawiera składniki chroniące układ moczowy (ma dobry poziom współczynnika S/O)
Niedowaga i niedożywienie u kotów
Natomiast z niedowagą u kotów mamy do czynienia, gdy masa ciała jest zbyt niska czyli współczynnik BCS wynosi od 1 do 3. Jeśli nie wiesz co to jest BCS, nie martw się, zerknij na nasz poprzedni post o Body Condition Score.
Koty takie są bardziej narażone na inwazje pasożytów zarówno zewnętrznych jak i wewnętrznych.
Są bardziej podatne na zakażenia FIV oraz FeLV.
Niedowaga jest szczególnie niebezpieczna dla małych kociąt, które potrzebują dużo energii do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Niedożywienie w okresie kocięcym może skutkować karłowatością zwierzęcia. Natomiast brak tkanki tłuszczowej wiąże się trudnością w utrzymaniu prawidłowej ciepłoty ciała u nowonarodzonych kociąt w związku z nie do końca rozwiniętym jeszcze mechanizmem termoregulacji.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz